
Nå er det ingen tvil – påsken er her. Og hvis du er som meg, har du et lite lager med gamle påskeegg liggende. Da er det ganske moro å lage pastellpåskepynt, bare se.
Påsken for meg er lys, lett og helst pastell. Det er kanskje fordi jeg ikke er så glad i gult at jeg heller velger andre farger. I år ville jeg lage et koselig inngangsparti med påskeeggene i fokus.
Eggene og påskepynten har alle fått et strøk med møbelmaling fra Panduro. Her kan du velge selv hva du vil bruke. Alt er lov.
De store påskeeggene har jeg lagt rundt den gamle vinballongen, og jeg har malt ganske mange fordi jeg ville fylle opp kofferten. Du kan fint legge litt avispapir i bunnen for å bygge opp under eggene, så trenger du ikke så mange.
Greinene jeg har brukt i vinballongen er trollhassel, men også det er valgfritt. Bjørkekvister eller andre greiner fra løvtrær fungerer like godt.
Heng opp de malte eggene på kvistene slik at du skaper dybde.
De gamle koffertene og det rosa bordet danner basen for pynten på trappa, det står her hele året, som en ramme. Pynten varierer jeg etter årstidene.
I det gamle melkespannet, som kommer fra småbruket til morfaren min, har jeg først satt gåsunger i renner slik at de danner et kryss ganske langt opp i spannet, deretter har jeg satt en potte med pinseliljer oppi. Potten hviler da lett på gåsungene uten at den faller ned i spannet.
Da gjenstår det bare å tenne lysene i lyktene og ønske påskegjestene velkommen. God påske!